Pomoc sténajicí a ležící osoby na cyklostezce v Dolních Měcholupech

Dnes v odpoledních hodinách po návratu ze zásahu (spadlý strom v ulici Dürerova) si členové naší jednotky v průběhu obnovování akceschopnosti všimli osoby ležící vedle cyklostezky poblíž naší hasičské zbrojnice.

Členové jednotky se vydali k ležící osobě aby zjistili její zdravotní stav, kdy po příchodu bylo patrné, že se jedná o starší osobu které se udělalo nevolno a která následně upadla, ke zranění osoby nedošlo. Členové jednotky, mezi nimiž byl i zdravotnický záchranář, zajistili osobě tepelný komfort, vyšetřili základní životní funkce – včetně krevního tlaku, hladiny cukru a základního neurologického vyšetření a odebrali anamnézu. Vzhledem ke skutečnosti, že se jednalo o krátkodobý kolaps vzniklý vlivem poklesu krevního tlaku během předchozího zvracení a k dalšímu poranění nedošlo, se členové jednotky rozhodli, že osobu (žijící na území naší městské části) dopraví pomocí zásahového dopravního automobilu Ford Transit do místa jejího bydliště. Část členů jednotky přepravila osobu do místa bydliště a ostatní se mezitím postarali o pejska který osobu doprovázel. Po transportu do místa bydliště byli ještě kontaktování příbuzní osoby, kteří se následně dostavili na místo a byli informováni o situaci, a zároveň zůstali s osobou jako dohled.

Jsme rádi, že si naši hasiči umí poradit a efektivně pomoci i v těchto případech, a že nemalá část odborné připravy je věnována i zdravotnické přípravě a první pomoci. Nejedná se o ojedinělý případ kdy naši hasiči poskytovali první pomoc náhodně – né v přímé souvislosti s výjezdovou činnosti, proto jsme se rozhodli mít rozšířenější zdravotnickou výbavu, čemuž pochopitelně odpovídá i výcvik jednotky.